Luwr współcześnie
W Luwrze znajduje się równiez ogromna biblioteka z archiwum, która zawiera wiele prac o charakterze badawczymi, naukowym. 65% osób, które można spotkać każdego dnia w Luwrze, to turyści (blisko 15 tys.dziennie).
W 1993 roku jedą z ważniejszych inwestycji w obrębie Luwru było ukończenie kolejnej fazy projektu, czyli tzw. Odwróconej piramidy, znajdująca się w centralnym węźle pasażu handlowego. Po tej ostatecznej rozbudowie Luwr uzyskał nazwę Le Gran Louvre – Wielki Luwr.
Dziś do Luwru wchodzi się przez szklaną piramidę autorstwa architekta Ming-Pei. W jej pobliżu na dziedzińcu muzeum, pojawiły się również mniejsze piramidy ze szkła, tworzące wspólny artystyczny kompleks, który na tle tradycyjnej zabudowy Luwru wzbudza u wielu mieszane uczucia. Podobno publiczności udostępnia się obecnie jedynie 10% zbiorów. Pozostała reszta znajduje się w magazynach muzealnych. Wystawa prezentowana jest na czterech piętrach.
Kompleks obecnego Luwru zawiera nie tylko sale ekspozycyjne, ale również miejsca tj. pasaż handlowy, banki, restauracje, pocztę, sale koncertowe i konferencyjne. Tu odbywają się od czasu do czasu pokazy mody.
W przeciwieństwie do innych inwestycji, monety można uznać, jako dobro osobiste. Numizmatyka dba o historię i nadaje...